Co robić gdy odchodzi nagle osoba bliska?

Pogrążonym w smutku po odejściu bliskiej osoby pomożemy kompleksowo przygotować uroczystości ostatniego pożegnania.

Jeśli zgon nastąpi w domu

W przypadku śmierci bliskiej nam osoby, niezwłocznie należy powiadomić lekarza pogotowia ratunkowego dzwoniąc pod bezpłatne numery 999 lub 112. Obowiązkiem lekarza po ustaniu czynności życiowych jest stwierdzenie zgonu.

Lekarz po stwierdzeniu zgonu wystawia nam dokument nazywany „KARTĄ ZGONU” upoważniający do odbioru ciała z miejsca, w którym nastąpił zgon oraz do wydania urzędowego „AKTU ZGONU” w podległym Urzędzie Stanu Cywilnego.

Kolejnym krokiem będzie powiadomienie Zakładu Ostatniej Posługi „CAŁUN” w Zakopanem pod jednym z całodobowych numerów telefonu: 798 467 667.

Po otrzymaniu zgłoszenia, wyślemy do Państwa karawan z wykwalifikowanymi pracownikami, którzy są odpowiedzialni za zabezpieczenie ciała i przewiezienie do chłodni.

W podległym Urzędzie Stanu Cywilnego na podstawie otrzymanej wcześniej „KARTY ZGONU” oraz dowodu osobistego osoby zmarłej otrzymacie Państwo „AKT ZGONU”, który będzie niezbędny do załatwienia dalszych formalności.

Jeśli zgon nastąpił w szpitalu

Na oddziale, na którym nastąpił zgon, należy pobrać „KARTĘ ZGONU”.

Z tym dokumentem udajecie się Państwo do Urzędu Stanu Cywilnego w miejscowości, gdzie nastąpił zgon w celu uzyskania „AKTU ZGONU”. Do wystawienia tego dokumentu będzie potrzebować: „KARTĘ ZGONU” oraz dowód osobisty osoby zmarłej.

Z „AKTEM ZGONU” zapraszamy do Zakładu Ostatniej Posługi „CAŁUN” w Zakopanem, gdzie ustalicie Państwo wszelkie szczegóły ceremonii pogrzebowej.

Inne przyczyny zgonu

W przypadku śmierci nagłej lub tragicznej, której okoliczności bada prokuratura, prosimy o bezpośredni kontakt telefoniczny w celu udzielenia informacji o dalszym postępowaniu i niezbędnych dokumentach.

Dokumenty

Udając się do Zakładu Ostatniej Posługi „CAŁUN” w Zakopanem należy przygotować:

  • „KARTE ZGONU” – dokument wystawiony przez lekarza stwierdzającego zgon
  • „AKT ZGONU”
  • legitymacja emeryta/rencisty osoby zmarłej (w przypadku braku – ostatni odcinek wypłaty świadczeń)
  • dowód osobisty osoby podpisującej dokumenty.